b_200_150_16777215_00_images_2030.jpgЛуцька та Острозька єпархія (Eparchia Luceoriensis et Ostrogiensis Ruthenorum, Diecezja łucko-ostrogska) - адміністративно-територіальна одиниця (єпархія) Унійної церкви в Речі Посполитій. Виникла в 1596 році в результаті Брестської унії. Перестала існувати після поділів Речі Посполитої. На короткий час відновлювалася в Російській імперії (1798-1839). Кафедра була в Луцьку та Острозі. Уніатська Луцько-Острозька єпархія була утворена 23 грудня 1596 буллою Magnus Dominus папи Климента VIII. Ще до Брестського синоду, 2 травня 1594, єпископ Кирило Терлецький проголосив в Луцьку, що приймає унію з Римською церквою.
Луцькі Греко-католицькі єпископи

Терлецький Кирило (р. н. невід. — †1607) — (2 травня 1596 — 1607) — уніатський єпископ
Малинський Остафій (Євстафій) (р. н. невід. — †1621) — (1607—1609) адміністратор, (1609—1621) — луцький і острозький єпископ
Почаповський Єремія (р. н. невід. – †15 жовтня 1637) — (1621—1636)  — луцький і острозький єпископ
Лосовський Никифор (р. н. невід. – †1651) – титульний єпископ від 1636, 1637-1651 адміністратор, 1643-1651 – титульний єпископ вітебський, 1643-1651 полоцький коад'ютор
Жабокрицький Діонісій (р. н. невід. – †1714) – 1702 р. – уніатський єпископ, від 1711 поза єпархією – на заслані
Левицький Йосиф (р. н. невід. – †1730) – 1711-1730 – холмський єпископ, 1711-1713 луцький адміністратор
Шумлянський Кирило (р. н. невід. – †1724) — від 1715, перейшов на православ’я
Виговський Йосиф (р. н. невід. – †1730) – 1713-1730 єпископ луцький та острозький
Любенецький-Рудницький Феодосій (р. н. невід. – †1750) – 1730-1750 – єпископ луцький та острозький
Любенецький-Рудницький Сильвестр Стефан (р. н. невід. – †1777) – 1752-1777 – єпископ луцький та острозький
Стецький Кипріян (н. 6 червня 1734 – †5 січня 1787) – іменований 12 травня 1777, обняв єпархію 1778
Стадницький Михайло (р. н. невід. – †26 червня 1793) – іменований коад'ютором (близько 15 березня) 1783, преконізований коад'ютором 30 березня 1784, обняв єпархію 1787
Левинський Стефан (н. 19 грудня 1736 – †23 січня 1806) – 1784-1791 – уніатський київський єпископ помічник (відмовився), іменований коад'ютором та апостольським адміністратором єпархії Луцької й Острозької 13 лютого 1787, преконізований коад'ютором 22 січня 1788, преконізований ординарієм 18 листопада 1797
Корсак Флоріян (н. 14 травня 1749 – †15 липня 1811) – архімандрит жидичинський, 1804-1811 – уніатський єпископ помічник луцький, іменований царським указом від 13 грудня 1803, указ про хіротонію від 29 листопада 1804
Коханович Григорій (р. н. бл. 1750 – †1814) – 1798-1807 уніатський єпископ оршанський, 1807-1807 – уніатський єпископ помічник полоцький, 1807 – іменований уніатським єпископ луцьким та острозьким, дозвіл Апостольського Престолу на кумуляцію від вересня 1808, 3 жовтня 1809 іменований уніатським єпископ віленським, 1809-1810 – київський адміністратор, 1810-1814 – уніатський митрополит київський
Мартусевич Яків (р. н. невід. – † березень/квітень 1833) – іменований уніатським луцьким єпископом царським указом від 27 червня 1814, 1814-1818 – адміністратор уніатської луцької єпархії, 1819 хіротонізований, 1823-1826 – адміністратор уніатський полоцький, 1823-1826 уніатський єпископ полоцький
Йоан Крассовський (р. н. невід. – †. 2 вересня 1827), іменований уніатським полоцьким митрополитом 1810, хіротонізований у січні 1811, відкликаний 6 березня 1823, іменований уніатським луцьким єпископом наприкінці 1826
Боцян Йосиф - луцький єпископ (1914-1926), у 1914 р. таємно висвячений митрополитом Андрієм Шептицьким у Києві
Яремко Дмитро - острозький єпископ (1914-1915), у 1914 р. таємно висвячений митрополитом Андрієм Шептицьким у Києві
Величковський Василь
Говера Йосафат-Олег, волинський екзарх

Джерела
Dmytro Blazejowskyj, „Hierarchy of the Kyivan Church (861-1990)”, Romae 1990, passim.
Ks. Kazimierz Dola, „Katalog arcybiskupów i biskupów rezydencjalnych eparchii polskich obrządku grecko-unickiego od Unii Brzeskiej (1596) do roku 1945”, [w:] „Historia Kościoła w Polsce” t. II 1764-1945, cz. 2 1918-1945, Poznań-Warszawa 1979, s. 304-311.
Іриней Назарко. “Київські і галицькі митрополити: біографічні нариси (1590-1960)”. – Рим, 1960.

Інформацію подав о. Роман Бобесюк

Додаткова інформація